Käesoleva aasta jaanuaris algas Eesti teadusagentuuri rahastatud teadusprojekt PRG2623 „ARS MORIENDI ESTONIA 2030: meditsiiniantroploogiline ja lingvistiline uuring elu lõpu ja surmaga seotud teadmiste tõstmiseks“. Projekti viib läbi Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna kultuuriteaduste instituut ning vastutavaks täitjaks on meditsiiniantropoloog Piret Paal. Selles teadusalade-vahelises projektis osalevad folkloristid, usundiloolased, keeleteadlased ja sotsiaalmeditsiini valdkondade esindajad.
Viieaastase projekti eesmärk on tõsta ühiskondlikku teadlikkust seoses elulõpu ja surmaga seotud teemadega, ühendades meditsiiniantropoloogia ja lingvistika meetodid. Uuringu käigus kaardistatakse eestlaste hoiakuid, arusaamu ja kultuurilisi narratiive, mis kujundavad elulõpu ja surma käsitlust tänapäeva Eestis. Erilist tähelepanu pööratakse nii sotsiaalhoolekande kui ka tervishoiuteenustega seotud praktikatele kui ka surmaga seotud keelekasutusele ja avalikule suhtlusele.
„Elulõpu küsimused on sageli tabu ning jäävad paljudes ühiskondades arutamata. Meie eesmärk on tuua see oluline teema teadusliku analüüsi kaudu avalikku debatti ning pakkuda praktilisi soovitusi nii laiemale üldsusele kui ka tervise- ja sotsiaalhoolekande vallas töötavatele spetsialistidele,“ kommenteeris Piret Paal.
Projekti raames uuritakse ka osavõtlike kogukondade (compassionate communities) kontseptsiooni, mis keskendub kogukondade võimekuse arendamisele toetamaks inimesi, kes seisavad silmitsi elukvaliteeti piiravate haigustega, vananemise, leina ja kaotusega või pikaajalise hooldamisega. Osavõtlikud kogukonnad loovad sotsiaalseid võrgustikke, poliitikaid ja käitumismustreid, mis aitavad neil keerulistel perioodidel inimesi toetada.
Projekt pakub teaduspõhiseid lahendusi, mis toetavad hoolivama ja teadlikuma ühiskonna kujunemist. Uuringu tulemused avaldatakse mitmetes teadusajakirjades, kuid nende levitamist plaanitakse ka laiemale publikule mõeldud tegevuste, nagu näiteks teavituskampaaniate, kaudu. Projekti lõpuks loodetakse panustada Eesti kultuuri- ja tervishoiudiskursuse rikastamisse ning soodustada avatud ja toetavat suhtumist elulõpu ja surmaga seotud teemadesse.
Kui soovid rohkem infot või koostööd projektiga, võta ühendust Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituudiga.
Rohkem infot ka
ETIS-es.